ارتباطات یکپارچه

ارتباطات یکپارچه (UC) :

UC نتیجه مجموعه ای از فناوريها است که انسان و تجهیزات ارتباطی را در یک زمینه و تجربه مشترک مكانيزه و يكپارچه مي سازد و با کاستن از زمان تاخیر، مدیریت جریانات و حذف کردن وابستگی به تجهیزات و رسانه ها، فرایندهای تجاری را بهینه میسازد و ارتباطات انسانی را ارتقا میدهد.

ارتباطات يكپارچه ائتلافی است بین سرویسهای ارتباطی بدون تاخیر (Real-Time) با سرویسهای ارتباطی با تاخیر (non Real-Time)، که در آن سرویسهای ارتباطی بدون تاخیر شامل بر راهكارهاي:
– ارتباط تلفنی نسل سنتی همچنین ارتباط تلفنی مبتنی بر آی پی (IP Telephony) و نیز ارتباط سيار (Mobility)،
– ارتباط و کنفرانس ویدئویی (Video Telephony) و (Video Conference)،
– مركز تماس مشتریان (Contact Center)،
– کنفرانس (Conference) صوتي/تصويري/تحت وب،
– کنترل تماس (Call Control) و تشخیص صدا (Speech Recognition)،
– اطلاعات حضوری (Presence) و پیام رسانی آنی (Instant Messaging or CHAT)،
– ارتباط حضور نزدیک و میز گردهای تجاری (Telepresence)،
– ارتباط كاري (Collabration) و اشتراک داده ها (Data Sharing) بعلاوه تخته وایت برد الکترونیکی متصل به وب و یا وایت بردهای محاوره ای (e-Whiteboard)
با سرویسهای ارتباطی با تاخیرهمچون راهكار یکپارچگي پيام ها (Unified Messaging) كه خود ترکیبي پيوندي از سرويس هاي پست صوتی، پست الکترونیکی، اس ام اس و فکس است، متحد و يكپارچه مي گردند.
UC تنها يك محصول نيست بلكه مجموعه اي از محصولات است كه اينترفيس كاربري يكپارچه و سازگاري را براي تجربه كاربري تجهيزات ارتباطي گوناگون و انواع رسانه هاي ارتباطي مهيا و در اختيار مصرف كننده مي گذارد. در عرصه مفاهیم، UC میتواند به صورت قسمتی هماهنگ ازگسترش ارتباطات شبکه ای در بر گيرنده تمامي فرمهای ارتباطی باشد که در حال تبادل بر روی بستر شبکه های TCP/IP هستند. خود اين شبكه ها فرمهای دیگری از ارتباطات را مانند تلویزیون اینترنتی (IPTV) و يا ارتباطات نشانه گذاری شده دیجیتال در بر دارند كه ممکن است از طریق ارتباطات یک به یک یا ارتباطات منتشر شده از یکی به چندین نقطه اداره شده باشد.
UC به شخص اجازه میدهد تا یک پیام را بر روی رسانه اي ارسال کرده و ارتباط دیگری را بر روی رسانه ي دیگری دریافت کند. برای مثال شخصي كه پيامي را در پست صوتی خود دریافت کرده میتواند انتخاب کند که از چه طريقي به آن دسترسی یابد. از طریق پست الکترونیکی یا یک موبایل و يا اگر ارسال کننده از طریق ارتباطات حضوری بر روی خط باشد و در حال حاضر پذیرای تماس باشد پاسخ میتواند بلافاصله از طریق گفتگوی متنی یا تماس ویدئویی ارسال گردد در غیر اینصورت ممکن است پاسخ از طریق یک پیام با تاخیر که میتواند از طریق رسانه های گوناگون ارسال گردد.

تاخیر ارتباطات:

کاستن از زمان پاسخگویی به ارتباطات یکي از مسائل مورد توجه UC است یا به بیانی دیگر ملاحظه در سرعت پاسخگویی که معمولا در راهنمایی برای تصمیم گیری و انجام دادن امور بسیار ضروری است. بطور مثال کاری که دو روز زمان برای کامل شدن نياز دارد اما به هر دليلي یک روز دیگر هم زمان مازاد میگیرد سه روز زمان برای کامل شدن برده است. فناوری UC قصد دارد آن تاخیر را با استفاده از دسترسي پيوسته به ارتباطات يكپارچه به حداقل برساند. ديگر مسائل مورد توجه UC به شرح زیر مي باشد: سرویسها و سیستمهای صوتی ارتباطات از دور، شبکه های ارتباط داده ای، سیستمهای فناوري اطلاعات، سرویسهای ارتباط از دور سیار، و فناوری ویدیو کنفرانس و سرویسهای ارتباط حضوري از دور.

تفاوت میان ارتباطات يكپارچه با پيامهاي يكپارچه:

UCگاهی با UM اشتباه گرفته میشود اما آنها از هم متمایزند. UC به هر دو شکل انتقال بدون تاخیر و با تاخیر ارتباطات مبنی بر روشهای مطرح و مکان دریافت کننده ارتباط اشاره دارد. سیستمهای UM پیامها را از منابع متعدد (همچون پست الکترونیکی، پست صوتی و فکس) جمع آوری كرده و آنها را فقط برای بازیابی در زمان دیگر نگهداری میکنند. UC به یک شخص اجازه میدهد كه از طریق دستگاههاي ارتباطی متنوعي و در هر زمان دلخواه به بررسی و بازیابی یک پست الکترونیکی یا پست صوتی بپردازد و همچنين سرویس پست صوتی بهتری برای ارتباطات داده ای و سرویسهای ویدئویی توسعه داده است .

اجزای تشکیل دهنده UC:

با UC چندین نمونه از ارتباطات تجاری در کنار هم یکپارچه گرديده اند. همانطور كه پيشتر اشاره گرديد UC تنها یک محصول نیست بلکه مجموعه ای از عناصر است که شامل :
– ارتباطات مبتنی بر IP، کنترل تماس و ارتباطات چند وجهی
– پیامهای یکپارچه و پست صوتی
– مراکز تماس با مشتریان
– کنفرانس های صوتی، ویدئویی و تحت وب
– اطلاعات حضوری و پیامهای آنی
– ابزار همکاری
– تشخيص صدا
– یکپارچگی فرایندهای تجاری