روئتینگ و سوئیچینگ

روتینگ و سوئیچینگ

پروتکل های روتینگ وسویيچینگ اساس و پایه کاری یک ارتباط شبکه را تشکیل می دهند. اگر کمی در خصوص دوره های شرکت سیسکو آشنایی داشته باشید حتما با این دو واژه برخورد کرده اید ، در واقع هر کدام از این فرآیند ها در لایه های مختلفی از شبکه انجام می شوند و به عنوان یک کارشناس شبکه شما باید تفاوت آنها را به خوبی بدانید. فرآیند سویچینگ یا Switching در لایه دوم از مدل OSI انجام می شود و به معنی رد و بدل کردن Packet های Data ی شبکه بین تجهیزات یک شبکه محلی یا Local است ، زمانیکه صحبت از شبکه محلی می شود یعنی اطلاعات قرار نیست از شبکه شما خارج شود و فقط در شبکه محلی یا LAN شما باقی می ماند. بر خلاف فرآیند سویچینگ که در لایه دوم انجام می شود .الگوریتم های روتینگ به ارسال بسته های اطلاعاتی شبکه یا همان Packet ها بین شبکه های LAN مختلف گفته می شود . سویچ های شبکه با استفاده از ساختار آدرس سخت افزاری کارت شبکه یا همان   MAC Address می دانند که باید Packet ها یا بهتر بگوییم Frame ها را به سمت کدام مقصد ارسال کنند. یک سویچ برای خود دارای یک جدول آدرس سخت افزاری یا MAC Address Table است که در آن تمامی آدرس های MAC ای که به پورت های سویچ متصل شده اند را نگه می دارد ، در لایه دوم از مدل OSI ما به بسته های اطلاعاتی Frame یا Ethernet Frame می گوییم و سویچ با استفاده از مکانیزم MAC Table قادر به شناسایی مبدا و مقصد ارسالی Frame ها می باشد ، با توجه به اینکه سویچ دقیقا سخت افزارهایی که به خود وصل شده اند را با استفاده از این جدول می شناسد فقط می توان از فرآیند Switching در شبکه های کوچک LAN استفاده کرد. به MAC Address Table برخی اوقات CAM Table هم گفته می شود.

تفاوت روتینگ و سوئیچینگ

مهمترین ابهامی که در خصوص تفاوت بین Switching و Routing وجود دارد در این است که دوستان ممکن است در شبکه هایی سویچ هایی را مشاهده کنند که عملیات Routing را انجام می دهند و این سئوال برای آنها به وجود بیاید که اگر فرآیند کاری Switching فقط در یک LAN است پس چرا از سویچ ها که دستگاه های لایه دویی هستند به عنوان روتر هم استفاده می شود ؟ دقت کنید دوستان که در حال حاضر در شبکه های بزرگ سازمان از سویچ هایی استفاده می شود که توانایی کارکردن با لایه های بالاتر را دارند و به آنها سویچ لایه سوم گفته می شود ، این سویچ ها می توانند در نقش Router در شبکه ها ایفای نقش کنند و البته در ساختار های شبکه های LAN مجازی یا VLAN استفاده شوند که اکثر سازمان های ما امروزه به این شکل ترافیک شبکه را مدیریت می کنند ، بنابراین یک سویچ لایه سه در واقع یک روتر است و یک VLAN در واقع یک LAN واقعی محسوب می شود و بنابر همین مفهوم اگر شما در شبکه ای که از نظر شما یک شبکه LAN است دو عدد VLAN داشته باشید از نظر مفهومی دو عدد LAN مجازی دارید و برای ارتباط بین این دو VLAN باید از Router استفاده کنید.

برای این منظور شرکت افزارتک با بهری گیری از دانش متخصصان خود در زمینه روتینگ و سوئیچینگ؛ به ویژه در تجهیزات مطرح cisco و Mikrotik برای توسعه و پیاده سازی این بستر،خدماتی جامع در این زمینه به شرح زیر ارائه می دهد:

خدمات طراحی و مشاوره

– طراحی زیر ساخت سوئیچنگ و لایه شبکه های LAN و  Campus LAN

– طراحی زیر ساخت روتینگ در شبکه های Campus LAN و Enterprise

– طراحی بستر شبکه ای دیتا سنتر مبتنی بر دیتا سنتر نسخه 3 سیسکو

– طراحی بستر شبکه دیتاسنتر در قالب تکنولوژی  Unified Computing system