کنفرانس

ویدئو کنفرانس:

به هدایت یک کنفرانس ویدئویی از طریق مجموعه ای از فناوریهای راه دور که اجازه میدهد دو و یا بیشتر از موقعیتهاي مكاني، ارتباطي همزمان صوتی و تصویری و به صورت دو طرفه انتقال دهند گفته میشود . آن همچنین به ارتباط کاری دیداری نامیده میشود که از انواع ابزارهای گروهی است.
کنفرانس ویدئویی متفاوت از تماس تلفن تصویری است بخاطر اینکه برای بکارگیری یک کنفرانس در چندین موقعیت جداگانه طراحی شده است.

برای دستیابی به هزینه کمتر و سرویسهای ارتباطی با پهنای باند بيشتر در سال 1990 با پردازشگرهای کامپیوتری قدرتمند و تکنیکهای متراکم سازی ویدئویی پیوند یافت. مصارف کنفرانس تصویری عمدتا در تجارت، آموزش، پزشکی و رسانه هاست.
این تکنولوژی با استفاده از ارتباطات صوتی و تصویری همزمان با کاهش نیاز به مسافرت به گردهمایی مردمان در مکانهای مختلف کمک میکند . این میتواندارتباطی ساده همچون برقراری ارتباط بین دو شخص در یک دفتر به صورت نقطه به نقطه و یا برقراری ارتباط بین چندین نقطه در شهرهای مختلف باشد . در کنار انتقال صوت و تصویر در جلسات و همایشها ، فناوری کنفرانس ویدئویی میتواند بصورت یکپارچه همراه با اشتراک مدارک و نمایش اطلاعات بر روی وایت برد استفاده شود. متراکم سازی دیجیتالی جریانات صوتی و تصویری در زمان واقعی ، هسته فناوری استفاده شده در سیستمهای ویدئو کنفرانس میباشد . سخت افزار و نرم افزاری که متراکم سازی را مهیا میسازد CODEC نامیده میشود. اجزای دیگر مورد نیاز برای یک سیستم ویدئو کنفرانس شامل:

– ورودیهای تصویری : دوربین یا وب کم
– خروجیهای تصویری : مانیتور ، تلویزیون یا پروژکتور
– ورودیهای صوتی : میکروفونها
– خروجیهای صوتی : بلندگوها که معمولا به تجهیزات نمایشی و تلفن پیوسته اند
– بستر انتقال داده ها : شبکه های محلی LAN ، اینترنت و یا شبکه های تلفنی آنالوگ یا دیجیتال
– کامپیوترها : واحدهای پردازش داده ها که دیگر اجزا را به یکدیگر متصل میکند و عمل فشرده سازی و بالعکس را انجام میدهد و از پیوستگی ارتباط داده ها در شبکه نگهداری میکند

بطور اساسی دو گونه از سیستمهای ویدئو کنفرانس وجود دارد :
سیستمهای اختصاصی که مجموعه ای از اجزا لازم را در یک ترکیب از تجهیزات اختصاصا جهت ویدئو کنفرانس را دارند و سیستمهای رومیزی که با افزودن تجهیزات اضافی به یک کامپیوتر شخصی به یک دستگاه ویدئو کنفرانس تغییر شکل میدهد.

لایه های کنفرانس:

اجزا تشکیل دهنده در یک سیستم کنفرانس میتوانند در چندین لایه متفاوت تقسیم بندی شوند : اینترفیس کاربری ، کنترل کنفرانس ، طرح سیگنال یا کنترل و طرح رسانه.

ویدئو کنفرانس چند نقطه ای:

ویدئو کنفرانس همزمان سه یا بیشتراز نقاط راه دور بوسیله واحد کنترل چند نقطه (MCU ) امکان پذیر است که بصورت پلی برای به هم پیوستن تماسها از چندین منبع عمل میکنند .تمام طرفین با واحد MCU تماس میگیرد یا همچنین واحدMCU میتواند با طرفین تماس بگیرد تا در یک کنفرانس ترتیب داده شده شرکت کنند .